Historia perfum

perfumy
Możesz aplikować swój ulubiony zapach każdego ranka, ale jak często myślisz o tym, jak powstała ta butelka? Pewno nigdy? Tak sądzę. Wskocz do mojego wehikułu czasu zapachów i wróćmy do początku. Niech rozpocznie się lekcja historii …

1000 BC
Słowo „perfum” wywodzi się z łaciny „per fumum” (przez dym). To dlatego, że starożytni Egipcjanie palili wonne żywice jako ofiary dla swoich bogów. Ludzie próbowaliby przyciągnąć się nawzajem za pomocą zapachu, zanim jeszcze zainteresują się swoim wyglądem. Używają kwiatów i ziół, a ostatecznie balsamów, które będą się nasilać wraz z ciepłem.

64
Perfumy zostały wprowadzone do Wielkiej Brytanii, gdy Rzymianie przynieśli ze sobą pachnące zioła, takie jak laur, który był noszony jako korona.

500
W mrocznych czasach perfumy wyszły z mody.

1291
Pojawił się ponownie, gdy krzyżowcy przywozili egzotyczne zapachy z Bliskiego Wschodu.

1370
Pierwsze znane perfumy na bazie alkoholu zostały stworzone dla królowej Elżbiety Węgierskiej i zostały oparty na rozmarynie.

1450
Wkrótce miasteczko Grasse (znane ze swoich skórzanych rękawiczek) szukało czegoś, co by zamaskowało zapach moczu, który zmiękczał skórę. Mikroklimat miasta był idealny do uprawy i tworzenia aromatycznych olejów, a teraz produkuje jedne z najdroższych róż na świecie.

perfumy

1630
Smród z brudnej, ubogiej społeczności stał się bardzo silny i męczący. Bogaci odkryli, że jedynym zapachem, który ją maskował, był kot Civet. W ten sposób perfumy zostały ponownie wprowadzone do Wielkiej Brytanii.

1712
Ekstrakcja olejów cytrusowych została zrewolucjonizowana za pomocą maszyn szlifujących. Stała się popularna woda kolońska.

1882
W Paryżu Paul Parquet stworzył Fougère Royale. Pierwszy zapach zawierający kumarynę, substancję syntetyczną imitującą naturalnie występujący zapach.

1901
Królowa Wiktoria umiera, pierwsza transmisja radiowa między Wielką Brytanią a Ameryką, pierwsze artykuły Einstiena na temat teorii względności, a wkrótce powstanie Le Bon Vieux Temps Guerlaina (The Good Old Times).

1910
Pierwsza wojna światowa zmienia kobiece postrzeganie samych siebie, sukienki z jerseyem zastępują gorsety i tworzy się cypryjskie porozumienie.

1920
Chanel No 5, piąty zapach Gabrielle Chanel z perfumerii Earnest Beaux.

1940
Wojna dobiega końca, a społeczeństwo koncentruje się na wyzwoleniu i młodzieży. Dior’s Miss Dior powstaje z Galbanum, przynosząc świeżość.

1950
Dekada rock’n’rolla. Świeżość zostaje zastąpiona akcentami zwierzęcymi. Estée Lauder Youth Dew jest stworzona dla kobiet jako niedroga alternatywa dla perfum.

1970
Początek ruchu feministycznego. Pojawia się Revlon Charlie, a kobiety chcą go kupić i używać.

1990
Silne poczucie eskapizmu i znaczenie wolności słowa. Pomysł, że „gender” jest nieistotny, doprowadził do stworzenia pierwszego unisexowego zapachu Calvin Klein CK1.

2018
Powiedz mi teraz, co dla Ciebie oznacza zapach ?

www.e-perfumy.sklep.pl logo

Perfumy oryginalne znajdziesz w dużym wyborze w perfumerii www.e-perfumy.sklep.pl

Dodaj komentarz