Alexander McQueen

Do swoich pokazów wynajmował niepełnosprawne dziewczyny bez stóp, które szły przez wybieg w zaprojektowanych przez niego protezach.
Wszyscy byli pewni, że to nowy wzór butów! Wybiegi aranżował na wysypiska śmieci, inspirował się katastrofami morskimi.
Na jego pokazy świat czekał z wypiekami na twarzy.

Co pokaże tym razem?. A przede wszystkim jak to pokaże?!
Bo McQoueen uwielbiał łamać tabu i zmowy milczenia. Przekraczał wszelkie granice, tak modowe, jak i obyczajowe.
Zaskakiwał nowatorstwem, wyrafinowaniem, a przede wszystkim nieprzeciętną wyobraźnią.

Aleksander McQueen

To dzięki niej Alexander Mcqueen najpierw zyskał tytuł chuligana, apotem geniusza mody. „bądźcie jak siostry! Jak któraś się przewróci, przerwijcie i ją podnieście” – wspomina modelka Kasia Struss. Pierwszą sukienkę narysował w wieku trzech lat na ścianie swego pokoju. Jako nastolatek projektował stroje dla sióstr. Ojcu, taksówkarzu wspominał tylko tyle, że bił jego siostry na kwaśne jabłko. Za namową mamy, nauczycielki zresztą, rzucił szkołę i poszedł uczyć się krawiectwa do londyńskiego zakładu Savile Row’s Anderson & Sheppard.

Pracował w Japonii, we Włoszech tworzył kostiumy teatralne, wreszcie wrócił do Londynu i skończył szkołę dla projektantów Central Saint Martins. Zaraz potem otrzymał nagrodę Najlepszego Projektanta Roku. Miał 27 lat i byt najmłodszym w historii laureatem wyróżnienia. Komercyjną Kolekcję dla Pumy.

Konsorcjum Gucci kupiło 51% udziałów w jego firmie, zajął się budową własnego imperium. Swoje stroje określał mianem zbroi. Sam byt raczej kruchy i wrażliwy. Trzy lata temu ciężko przeżył samobójstwo swojej mentorki i najbliższej przyjaciółki Isabelli Blow, potem opuścił go poślubiony partner, a w końcu zmarła ukochana matka. Jej dedykował ostatnie słowa swojego pożegnalnego listu. Po pierwszym szoku przedstawiciele imperium McQueena ogłosili, że marka nie znika z rynku. Paryżu wybrańcy zobaczą ostatnią kobiecą kolekcję jesień/zima 10/11 (tylko na specjalne zaproszenia). W sprzedaży pojawiła się też pośmiertna kolekcja męskich ubrań a także linia perfum sygnowanych marką.

Dla wielu McQueen pozostanie największym buntownikiem mody. Zapamiętają go z ultrakrótkimi włosami, w butach Dr. Martensa, szykującego się do kolejnego chuligańskiego pokazu. Ostatnia damska kolekcja wiosna lato 2010 została okrzyknięta genialną. Otwierała ją polska modelka Magda Frąckowiak. Zainspirował się mitem o Atlantydzie, ubrane w sukienki o futurystycznych krojach wyglądały, jakby zeszły z pokładu kosmicznego statku lub planu filmu Avatar.

Kosmiczne projekty McQoueen wykonał z materiałów zdobionych fantastycznymi zwierzęcych łusek, pancerzy, kolorowej tęczy. Jako projektant nie miał sobie równych. Nie powtarzał tego, co już w modzie. Nawiązywał do stylów poprzednich epok. Dy Kate Moss została przyłapana na braniu kokainy i publicznie napiętnowana, Alexander wystąpił z prowokacyjną koszulką „kochamy cię, Kate”. McQueen uwielbiał kobiety. Jego „muzą była” Kate Moss.

Dodaj komentarz