Historia perfum

Z pięciu zmysłów; dotyk, smak, wzrok, dźwięk i zapach, to nasz zmysł węchu pozostaje tajemnicą. Platon zdeklarował zapach jako zniewieściały, wierząc do tego, że jest wulgarny i obrzydliwy. Przeważnie negatywne znaczenie nadane zapachom doprowadziło wielu uczonych do przypisania im miejsca na dole hierarchii zmysłów.

„W sensie pożądania i impulsu niesie on pieczęć zwierzęcia”. Jak ktoś napisał kiedyś. Związek zapachu ze zwierzęcością był również uzasadniony w następujący sposób. „Zwierzęta dużo węszą, a człowiek nie jest zdolny do wyrażania zapachów w języku, co jest typowo ludzkie i świadczy o cywilizacji”.

Ale co z percepcją zapachu w przeszłości?

Egipt

Egipcjanie przedstawili cywilizację, która przetrwała próbę czasu i zostawiła drzwi do przeszłości.

Egipcjanie słynęli z zapachów i perfum. Egipt był uważany za kraj najbardziej odpowiedni do produkcji takich towarów, a gdy niektóre oleje nie mogły być produkowane, takie jak cyprys i drewno cedrowe, były importowane.

Najbardziej znane egipskie perfumy powstały w mieście Mendes w Delcie i wywiezione do Rzymu, składały się z oleju, mirry i żywicy.

Podobnie jak w przypadku wszystkich perfum wytwarzanych w Egipcie, sekretem sukcesu zapachów była kolejność, w jakiej materiały zostały dodane do oliwy, jako że ostatnie wywoływały najbardziej ostry zapach. Teofrast wspomina jako przykład, że jeśli jeden funt mirry zostanie dodany do pół kufla oliwy, a na późniejszym etapie zostanie wrzucona jedna trzecia uncji cynamonu, dominuje cynamon. Temperatura w czasie produkcji była również uważana za ważny czynnik sukcesu zapachu.

Cały proces wytwarzania olejów, maści, perfum, tłuszczów zapachowych i leków był tak ważny, że Egipcjanie udokumentowali cały proces na glinianych tabliczkach, papirusach i ścianach. Mimo że litery nie były używane, obrazy i symbole przedstawiają proces z niesamowitą dokładnością.

Ze wszystkich zapachów wytwarzanych przez Egipcjan najważniejsze było Kyphi. Kyphi wytwarzano bez oleju i tłuszczu, raczej na bazie wina i rodzynek z dodatkiem aromatycznych ziół i żywic. Kyphi było palone w świątyniach. Zostało najlepiej opisane przez Dioscoridesa jako nabytek smaku i zostało dodane do napojów.

Arabia

Znany z produkcji attarów z arabskiego słowa itr oznaczającego perfumy, Indie były również wysoko cenione za najbardziej cenione substancje w cywilizowanym świecie, cenione tak wysoko, jak złoto i dar królów.

Jedną z takich substancji jest kadzidło najwyższej jakości, znane jako „Srebrne kadzidło”. Uprawia się go w regionie Dhofar w Omanie. Rzymski historyk Pliniusz opisał ją jako „jaskrawą biel i zebraną o świcie kroplami lub łzami w kształcie pereł”.

Te „perły” z żywicy były tak cenione, że Aleksander Wielki planował zaatakować Arabię, aby kontrolować handel kadziami w swoim miejscu pochodzenia, plan udaremniony tylko przez jego śmierć.

Kadzidło jest rzeczywiście cudownym zapachem, jednak trudno jest zrozumieć, dlaczego było tak wysoko cenione. Odpowiedź jest filozoficzna, wierzono, że dym i zapach kadzideł niosły ze sobą modlitwy człowieka do nieba. Bez względu na ceremonię palono kadzidła.

Funkcjonalnie, kadzidło miało moc zachowania, zaobserwowano, że perfumiarze byli odporni na zarazę podczas takich okresów, a lekarze moczyli swoje ubrania w kadzidełkach, aby zapobiec chorobom.

Zapotrzebowanie na kadzidło wzrosło nie tylko w celach religijnych i medycznych, ale także jako główny składnik perfum. Historia sugeruje, że perfumy z Arabii były uważane za najlepsze. Arabscy ​​perfumiarze udoskonalili zaawansowane techniki destylacji, mieszania i utrwalania. Ich tajne metody i formuły przekazywane były z ojca na syna. Co więcej, ich ziemia dostarczała tak wielu niezbędnych składników.

Wykopanie „zagubionego” pustynnego miasta Ubar, które spadło poniżej piasków na północ od obszaru produkującego kadzidło 5000 lat temu, zaczyna sugerować, że to miasto było ważnym centrum handlowym. To było epicentrum 90-kilometrowego obszaru handlu. Ta droga stała się popularna, aby uniknąć płacenia podatku nałożonego na wszystkich kupców kadzidła, którzy podróżowali przez Shabwa.

Indie

Ajuwerda

2500 BC zostanie oznaczony jako okres „wiedzy o życiu” lub Ajurwedy w Indiach. Teksty sięgające 2500 pb przedstawiają wykorzystanie ziół i olejów jako źródła medycyny w leczeniu zaburzeń równowagi w ciele. Duchowość była ważnym czynnikiem w zdrowiu każdego człowieka. Gdy osoba zachorowała, była bezpośrednim odzwierciedleniem stanu dysharmonii między tą osobą, jej środowiskiem i światem duchów. W związku z tym najwcześniejsze akty uzdrawiania usiłowały udobruchać bogów lub duchy. W Indiach i wielu innych kulturach preferowano piękne zapachy, które podobały się bogom.

Chiny

medrzec Chiński

Chiny znalazły również zastosowanie olejków eterycznych jako źródła medycyny. Tradycyjna medycyna chińska jest starożytnym systemem leczenia, który przetrwał do dziś. Księga Medycyny Wewnętrznej Żółtego Cesarza sięga 2000BC i jest wielkim klasykiem chińskiej medycyny ziołowej, znanym jako Pen ts 'ao kang-mou zawiera ponad 8000 formuł.

Babilon

Pod koniec V wieku Babilon był głównym rynkiem handlu perfumami. Babilończycy intensywnie używali cedru libańskiego, cyprysu, sosny, żywicy jodowej, mirtu, tataraku i jałowca. Kiedy Żydzi wrócili z niewoli w Babilonie, przynieśli wzmożone uznanie zapachu, zwłaszcza w postaci kadzideł.

Przygotowując aromaty, Babilończycy, w przeciwieństwie do Egipcjan, nie zapisywali, jakich ilości użyć, być może była to ogólna wiedza, ale zapisywali, o której porze dnia przygotowania powinny być wykonane – zwykle o wschodzie słońca.

W pobliżu ziemskiego Raju, ogrodu Eden, król Nebuchandnezzar zbudował słynne Wiszące Ogrody, aby zadowolić swoją żonę Amytesa. Wypełniał także świątynie wonią kadzidła.

Po śmierci Salomona nieustanna kłótnia podzieliła dom Dawida i utworzyła dwa niezależne państwa: Izrael na południu i Judę na północy, w ciągu trzystu lat Asyryjczycy podbili obie.

Asyria i Persja

Ustawiając swoje cele na zachód w nadziei na podbój świata, Asyryjczycy pod wodzą króla Ashurnasirpal II wyruszyli z Ashuru na Tygrys w 880BC. Ich podróż pozostawiła asyryjskich osadników w miastach, które splądrowali.
W odróżnieniu od Żydów Asyryjczycy posiadali wiele bóstw, z których najważniejszym był bóg słońca Baal. Siedem wież wzniesionych jedna na drugiej na cześć Baala w Babilonie historycy uznali za Wieżę Babel. Według Herodota najwyższa część zawierała ozdobną kanapę zajętą ​​przez kobietę, bogato odzianą i używającą perfum, wybranych przez boga dla własnej przyjemności.

Asyryjskie kobiety tworzyły mieszankę drewna cyprysu, cedru i kadzidła, a na to wylewały wodę, aż stała się odpowiedniej konsystencji. Namaszczały ciało i twarz, aby nadać zapach. Po usunięciu następnego dnia skóra pozostała jedwabiście gładka w pięknym stanie i impregnowana przyjemnym zapachem.

Oprócz posiadania historycznej reputacji piękna, miękkiej skóry i namaszczania ich ciała zapachem, Asyryjczycy byli również uważani za swoje włosy i brodę. Nikt nie poświęcił większej uwagi niż Asyryjczycy włosom i brodom.

Perfumy Asyryjczyków były znane na całym Wschodzie. Butelki z alabastru i szkła odkryto w wykopaliskach w Neneveh w 1845 roku. Wyprawa była również odpowiedzialna za dokonanie największego odkrycia historycznego. W bibliotece króla Asurbanipala, największego z asyryjskich królów, znajdowały się gliniane tablice, które później zostały przetłumaczone i nadały nowy sens staremu testamentowi, który pozostał niezrozumiały dla biblijnych uczonych.

Przez 640 pne Asyryjczycy znaleźli się w pozycji obronnej przeciwko Medom, Egipt pośpieszył im z pomocą, ale nie byli w stanie pokonać Medów i wrócili do własnego kraju upokorzeni, nigdy nie odzyskaliby swojej dawnej świetności.

Imperium Asyryjskie zostało rozbite i podzielone między Medów i Babilończyków, co miało trwać tylko 60 lat zanim wszyscy zostali pokonani przez Cyrusa, króla Persji (wyzwoliciela) w 550 pne. Do 500BC Imperium Perskie zdominowałoby cały świat zachodni.

Persowie przyzwyczaili się do perfum i kosmetyków od Medów, których król Astyages ozdobił się perfumowaną perłą przepływających loków, odbarwił oczy tuszem do rzęs i twarzą henną. Persowie nosili korony mirry i labyzusu. Aromaty były stale palone, aby perfumować swoje mieszkania.

Persowie wysokiego rodu tak uwielbiali zapach perfum, że ogrody wykwintnego piękna zostały stworzone dla ich przyjemności.

Mówiono, że płatki róży zostały użyte do pokrycia podłóg królewskich apartamentów na wysokość 50 cm na pierwsze spotkanie Cleopatry z Markiem Antoniuszem.

333BC oznaczał klęskę Dariusza III Persji w bitwie o Issus w północnej Syrii. Jednak w 491 rpne armie greckie pokonały Persów w Maratonie w jednej z decydujących bitew świata, ale dopiero w czasach Aleksandra Grecy wykazali zainteresowanie światowym podbojem.

Grecja

Świątynia Zeusa

Wierzono, że gdyby Bóg Olimpijski szanował każdego, kogo odwiedził, zostawił by za sobą słodkie perfumy jako znak swojej boskości.
Poeci zawsze odnosili się do chmury zapachu, gdy wspominali o zjawieniu się bogini, kiedy matka Amora odwiedzała Achillesa.

Wierzono, że po przybyciu do Elysiańskich pól życia pozagrobowego znajdziemy rzekę perfum, promieniującą wonną mgłą, która zrzuci na zawsze jego wonną rosę. Tam też znajdą pięćset słodkich esencji do codziennego użytku.
Diogenes zasugerował także namaszczenie nóg perfumami, aby zapach mógł zakleić całe ciało, tak jak wtedy, gdy namaszczasz swoją głowę perfumami, które wylatują w powietrze i tylko ptaki odnoszą jakiekolwiek korzyści. Jednak Apoloniusz uważał, że zapach był najsłodszy po nałożeniu na nadgarstek, tak jak do dnia dzisiejszego.

W Grecji słowo Aromata zostało użyte do opisania wszystkich aspektów zapachu, w tym medycyny. Greccy perfumiarze, głównie kobiety, mieli materiały importowane z Egiptu, Arabii i Indii, aby opracować preferowane zapachy kwiatowe.

Dodaj komentarz