Mistrz perfumiarstwa: Mathilde Laurent

flakon perfum
Ich program przedsprzedażowy perfum rozpoczął się, gdy flagowy sklep Cartiera ponownie otworzył Pe Street w Paryżu w grudniu 2005 r. W ramach programu klienci mogą poprosić Mathilde Laurent o zrobienie własnych kwiatów wodnych z ich „nosa” za 30 000-60 000 euro.

Perfumy studenckie

Mathilde Laurent w Institut Superior du Parfum de Cosmetic et de Arom (ISIPCA) zanim została zaakceptowana przez perfumiarza Jean-Paula Guerlaina Ukończyłam szkołę. Pracowała w Guerlain przez 11 lat jako uczennica Jean-Paula i dołączyła do Cartier w Walentynki 2005.

Odkąd dołączył do Cartier, Laurent pracował przy prawie wszystkich głównych kwiatach, w tym Roadster, Cartier Durne i tegorocznej edycji. Cartier Oud i Musk, Cartier Oud i Oud oraz Cartier Oud i Rose.

Pozycja Cartiera w luksusowych perfumach wynika również z doświadczenia Mathilde Laurent w perfumiarstwie. Jeden z zapachów z tej kolekcji, La Treizieme Heure, zdobył prestiżową nagrodę Perfume Maker Award i Expert Award.

Jeden z najsłynniejszych zapachów Mathilde Laurent, Cartier Visor Vole, demonstruje magiczny talent tego „nosa”. Unikalne perfumy Lily są przeznaczone do butelkowania zapachów bez czekania na zapachy kwiatowe.

Nazywając Cartier Baiser Volé zapachem anty-kwiatowym, Laurent chciał, aby perfumy różniły się w sposób, w jaki zwracają się do kobiet, bez butelkowania samej esencji kobiecości, ale pozostając wiernym czystości zapachu lilii: „Podczas tworzenia tej lilii zapach, chciałem, aby wyglądał bardzo naturalnie, bardzo autentycznie, bardzo roślinnie i bardzo orzeźwiająco i sprawiał wrażenie, że wdycha się zapach bukietu kwiatów”.

Jak Laurent omawia złożoność tworzenia tego zapachu: „Ważne jest, aby zrozumieć, że lilia nie istnieje w perfumiarstwie. Mamy esencje róży, lawendy, jaśminu i tuberozy, ale lilia nie dostarcza esencji. Nie można go destylować, a jego podstawowej substancji nie można wydobyć”.

Jednak to w tworzeniu zapachów na zamówienie, umiejętności i talent Mathilde Laurent w perfumiarstwie są jeszcze bardziej po mistrzowsku eksponowane. Zgodnie ze znaną tradycją prywatnych zamówień biżuterii Cartiera, perfumy na zamówienie są tworzone z taką samą pasją i rozwijane z tym samym dążeniem do osiągnięcia perfekcji.

Matylda czerpie inspirację ze składników

W wywiadzie dla Cafleurbon.com Mathilde porównuje perfumerię do tworzenia biżuterii: „Kiedy masz cudowny diament lub kamień, nie musisz wkładać (wielu małych kamieni w wielu kolorach), ponieważ masz już cudowną biżuterię. Kiedy więc próbuję stworzyć perfumy z kilku składników, czerpię inspirację ze składnika. (I) staram się (uczynić to) czystym (i) uzyskać dostęp do rzadkości składnika.”

Choć mniej podkreślana rola, tworzenie perfum na zamówienie lub na zamówienie może zająć rok i fortunę. Rozpoczyna się wstępnym, niemal intymnym spotkaniem z Mathilde Laurent. Przez trzy godziny klient jest wystawiony na podniebienie ulubionego jedzenia i napojów, które posłużą jako wyzwalacze i wskazówki do artykulacji jego pragnień węchowych.

Potem przychodzą miesiące badań naukowych, chodzenia tam i z powrotem z klientami i ich partnerami oraz wymyślania „szkiców” lub wyborów, aż do uzyskania idealnej butelki. Perfumy na zamówienie to delikatny i przemyślany proces, który często zaczyna się od 50 składników na liście Laurenta. „Kiedy zaczynam spisywać pierwsze składniki na mojej liście, nie wiem, jakie będą pozostałe”.

Według Laurenta tworzenie zapachu na zamówienie przypomina pisanie książki, z taką samą ilością czasu poświęcaną na „zbieranie inspiracji, odnalezienie koncepcji i zbadanie składników”, które pomogą w butelkowaniu wspomnień, emocji lub osobowości klienta.

Po zakończeniu formuła jest przechowywana pod kluczem. Można zmienić kolejność zapachu, podobnie jak klejnot rodzinny przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Dodaj komentarz