Perfumy z Francji …

Kwiaty do perfum

Jeśli chodzi o sztukę perfum, żaden kraj nie plasuje się wyżej niż Francja. Wiele z największych nazwisk w przemyśle perfumeryjnym, Chanel, Christian Dior lub Estée Lauder to Francuzi, a pod względem międzynarodowej sprzedaży perfum Francja jest liderem, z 30% rynku światowego. LVMH, jedna z flagowych firm francuskich, jest największą firmą produkującą towary luksusowe na świecie, a francuskie perfumy i kosmetyki należą do najważniejszych marek.
Nie zawsze tak było.

Grasse uprawa lawendy

Krótka historia perfum

Francja z pewnością nie była pierwszym krajem na świecie, który wynalazł perfumy. W starożytności Grecy i Rzymianie byli zapalonymi użytkownikami zapachów i perfum. Sztukę perfumeryjną można odnaleźć bezpośrednio w początkach zachodniej cywilizacji w Mezopotamii. Perfumy były używane do ukrywania nieprzyjemnych zapachów ciała, a zamiast tego powodowały, że ludzie wyglądali atrakcyjniej. W czasach, gdy kąpiel była wspólną czynnością, było to bardzo ważne.

To właśnie w epoce renesansu perfumy stały się szczególnie popularne w Europie, a to Catherine de Medicis, żona króla Henryka II, któremu przypisuje się wprowadzenie mody na perfumy do Francji. Pierwotnie, przed wiekiem bieżącej wody, perfumy i słodki zapach kwiatów były głównie używane do ukrywania zapachów nieumytych ciał.

Grasse

Dziś, gdy wielkie nazwy przemysłu perfumeryjnego znajdują się w Paryżu, a „perfumy z Paryża” są szczególnie doceniane, prawdziwym sercem francuskiego przemysłu perfumeryjnego jest w rzeczywistości małe miasteczko Grasse, w departamencie Alpes Maritimes, na północny zachód Nicei. Około 20 km od wybrzeża i na wysokości 350 metrów, Grasse ma łagodny śródziemnomorski klimat, który jest szczególnie odpowiedni dla ogrodnictwa, w szczególności produkcja jaśminu, jednego z najważniejszych naturalnych aromatów stosowanych w przemyśle perfumeryjnym. Grasse słynie również z produkcji wielu innych naturalnych substancji zapachowych, w tym lawendy, mirtu, róż i mimozy.

Hotele w Grasse

Odwiedzający Grasse mają wiele okazji do odkrycia historii i zakresu francuskiego przemysłu perfumeryjnego, ponieważ w mieście znajduje się Międzynarodowe Muzeum Perfum i muzeum perfum Fragonard. Kilka domów z perfumami oferuje bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.
Branża perfum w Grasse obejmuje około sześćdziesięciu różnych firm i zatrudnia prawie 3500 osób. Grasse musiała poruszać się z duchem czasu, i teraz produkuje zarówno syntetyczne, jak i naturalne zapachy, to naturalne zapachy, z których słynie. Wspaniała sztuka perfumerii polega na wydobywaniu zapachów kwiatów i koncentrowaniu ich w formach, z których można je przekształcić w perfumy, które ostatecznie sprzedaje się w małych buteleczkach po bardzo wysokich cenach. Historyczne metody wydobywania zapachów z kwiatów są albo przez macerację (moczenie kwiatów w cieczy, która pochłonie ich zapachy), albo przez destylację. Powstałe w ten sposób koncentraty znane są jako „olejki eteryczne”, i właśnie z nich perfumy są mieszane i wytwarzane.

Lawendowe pole w Prowansji

W ostatnich latach, szczególnie na tańszym końcu skali, naturalne substancje zapachowe wyekstrahowane z kwiatów i innych roślin zostały w dużej mierze zastąpione przez chemicznie produkowane zapachy, które można produkować masowo w dowolnym miejscu na świecie. Ale w produkcji perfum o wysokiej jakości, wykonanych z naturalnych ekstraktów roślinnych, nic nie może zastąpić nabytych umiejętności francuskich mistrzów perfumerii. Jest coś w tajemnicach i technikach przekazywanych z pokolenia na pokolenie w śródziemnomorskim słońcu w okolicach Grasse, które po prostu nie mogą być kopiowane. Pomimo lukratywnego charakteru francuskiego przemysłu perfumeryjnego, inne kraje jak dotąd nie potrafiły rzucić wyzwania opinii Francji jako dostawcy doskonałych perfum na świecie.

Dodaj komentarz