Zapach perfum w różnych kulturach

butelka perfum
Tak jak ludzie mają różne gusta smakowe, tak perfumy różnią się w zależności od kultury – w ten sam sposób, w jaki inaczej postrzegane jest pojęcie piękna. W kulturze afrykańskiej kiedyś długość szyi traktowano jako miarę urody.

W okresie renesansu im bardziej pulchna i zmysłowa jest kobieta, tym bardziej była atrakcyjna dla oczu mężczyzny. Różne kultury, z różnych środowisk historycznych, sytuacji geograficznych, przodków i innych znaczących wpływów w znacznym stopniu przyczyniają się do ich smaku w perfumach.

Zmysł węchu to jeden z wielkich cudów ludzkiego ciała. Ale zmysł węchowy to nie tylko doznanie biologiczne czy okoliczność psychologiczna, ale raczej zjawisko społeczno-kulturowe. Dość powiedzieć, że Europejczycy i Amerykanie postrzegają zapachy zupełnie inaczej. Na przykład, Amerykanie noszą perfumy, które mówią „Hej, jestem czysty, nie uciekaj ode mnie”; Z drugiej strony Europejczycy nosiliby perfumy, jakby mówili „Jestem sexy, chodź tu do mnie”. Dwie różne rzeczy, dwie różne kultury, na jednym wynalazku, perfumach.

Amerykańska kultura perfumiarska

Chociaż nie pojawiły się jeszcze żadne formalne badania, oparte tylko na powszechnej wiedzy i od samych mistrzów perfumiarstwa, powszechnie przyjmuje się, że Amerykanie preferują bardziej czyste i świeże rodzaje zapachów w porównaniu z ich europejskimi odpowiednikami. Czysty zapach jest dla nich zdefiniowany jako niezbyt mocny, być może zawiera soczysty ton, a te czyste perfumy pomagają w postrzeganiu osoby, która jest czysta, jakby prosto pod prysznicem i wolna od zapachów ciała.

perfumy

Chociaż większość twierdzi, że czysty i świeży zapach jest ulubieńcem przeciętnego Amerykanina, wydaje się, że obecnie nie ma to miejsca w przypadku komercjalizacji i mediów społecznościowych. Większość Amerykanów to zwykli konsumenci, co oznacza, że ​​łatwo ulegają wpływom marketingu i rekomendacji. W związku z tym są bardziej skłonni do tego, co w dzisiejszych czasach jest „w” i popularne, a mianowicie do tego, co czyste, świeże, owocowe i słodkie.

Dla Amerykanów preferowany zapach jest obecnie najbardziej popularny. Marketing również zbiera żniwo, ponieważ zapachy są często wspierane przez popularne osobistości, takie jak modele, aktorzy i aktorki, artyści, muzycy, projektanci mody, a nawet sportowcy. Ale ci producenci nie zapominają o tym, że ludzie lubią czysty i świeży zapach. Tak więc, oprócz wybrania odpowiednich sponsorów, zaczynają od wyboru odpowiedniego zapachu perfum.

Azjatycki nos na perfumach

Z drugiej strony Azjaci preferują jaśniejsze, bardziej owocowe i czystsze nuty zapachowe w porównaniu z ich zachodnimi odpowiednikami. Mocne, dominujące i ostre nuty, w tym nuty drzewne lub zwierzęce, nie są zbyt cenione przez Azjatów. Chociaż nie zostało to udowodnione naukowo ani poprzez intensywne badania, kultura azjatycka jest już starożytna i sama w sobie wyrafinowana, że ​​być może silne i przytłaczające zapachy nie przemawiają zbytnio do azjatyckiego smaku.

Inne kulturowe preferencje zapachowe

Aby kontynuować naszą teorię dotyczącą różnych preferowanych zapachów dla różnych kultur, weźmy jako kolejny przykład Dassanetch z Etiopii. Ponieważ ich głównym źródłem utrzymania jest hodowla bydła, najpiękniejszym i najbardziej pociągającym dla nich zapachem jest zapach krów. Ich skojarzenie z tą nutą zapachową jest tak silne, że kobiety mają tendencję do wcierania masła w piersi, ramiona i głowy, wierząc, że to czyni je atrakcyjnymi dla płci przeciwnej. Z drugiej strony mężczyźni pokrywają się bydlęcym obornikiem i myją ręce bydlęcym moczem.

Mieszkańcy Mali uważają zapach cebuli za najbardziej atrakcyjny. Młodzi mężczyźni i kobiety z Dogonów Mali wcierają cebulę w swoje ciała jako perfumy.

Jednak w krajach arabskich perfumy są najbardziej złożone. Dzieje się tak głównie dlatego, że na różne części ciała nakładane są różne zapachy. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich na całe ciało wciera się zapach róży, piżma i szafranu. Na włosy nakłada się mieszankę oleju sezamowego lub orzecha włoskiego oraz jaśminu lub ambry. Na szyję stosuje się narcyz i ambrę, aloes na nozdrza i drzewo sandałowe na pachy. Pamiętaj jednak, że perfumy stosuje się tylko na specjalne okazje i w sytuacjach prywatnych, ponieważ noszenie ich w miejscach publicznych jest oznaką bycia cudzołożnicą. Nie tylko kobiety, ale także arabscy ​​mężczyźni używają perfum, zwykle umieszczając nuty aloesu i róży za uszami, na nozdrzach, na dłoniach i na brodzie.

Różne uderzenia dla różnych osób. To, co dla ciebie może ładnie pachnieć, może być dla innych równie okropne i na odwrót. Preferencje zapachowe różnią się w zależności od kultury i mają na nie wpływ wiele czynników, w tym styl życia, pochodzenie historyczne, położenie geograficzne, pochodzenie i inne.

Dodaj komentarz